W 1710 roku, dziękując za ocalenie przed epidemią cholery, przed znajdującym się w kościele parafialnym obrazem Najświętszej Maryi Panny Gospodyni Babimojskiej złożono uroczyste śluby:

"Błagając Boga Najwyższego, aby i na nas gniew Jego, jaki wtedy srożył się ogromnie w postaci zarazy we wsi Chobienice, uczynilismy całej parafii Babimojskiej ślub, że dla uczczenia Najświętszej Maryi Panny, w tutejszym obrazie szczególnie bardzo łaskawej, będziemy po wieczne czasy uroczyście obchodzić swięto Jej ofiarowania i każdego roku w tym dniu będziemy powstrzymywać się od wszelkich prac. Za zgodą obywateli Babimojskich i mieszkańców wiosek, Podmokli jednych i drugich oraz Nowej Wsi, postanowiliwsmy też przyjąć na siebie i naszych następców kary w wypadku niedotrzymania obietnicy".

W czasie epidemi, w sposób szczególny chcemy polecać się opiece Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej, prosząc by jak przed 310 - laty, tak i dziś wypraszała potrzebne łaski nam, naszym rodzinom, zdrowie wszystkim chorym i im posługującym, zmarłym łaskę nieba, a ich najbliższym pociechę w smutku.

Salve Regina, Mater Misericordiae,

Misericordes oculos Tuos ad nos conerte

et benedictum ventris tui fructum

post hoc exsilium nobis ostende!

(modlitwa z cudownego obrazu)

Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia,

Miłosierne oczy Twoje na nas zwróć

i błogosławiony owoc żywota Twojego

po tym wygnaniu nam okaż!

Matko Boża Gospodyni Babimojska

- módl się za nami!

MODLITWA NA CZAS EPIDEMII

Okaż nam miłosierdzie dobry Ojcze,
Wszechmogący Wieczny Boże,
który nie chcesz śmierci grzesznika,
lecz by się nawrócił i miał życie.
Daj zdrowie chorym
i odwagę tym, którzy im służą.
Wspieraj czuwających nad bezpieczeństwem
i pociesz tych, którzy opłakują umarłych.
Niech Twoja łaska skruszy twarde serca
i podniesie ręce, co bezradnie opadają.
Zabierz strach i ześlij Twego Ducha,
gdy wołamy: Jezu, ufam Tobie!
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Prośba o modlitwę Ojca Świętego Franciszka

Drodzy bracia i siostry,

W tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, chciałbym zaproponować wszystkim chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga. Zachęcam wszystkich zwierzchników Kościołów i przywódców wszystkich wspólnot chrześcijańskich, a także wszystkich chrześcijan różnych wyznań, aby błagali Boga Najwyższego i Wszechmogącego odmawiając jednocześnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus. Dlatego zachęcam wszystkich do odmówienia „Ojcze nasz” w środę 25 marca w południe. W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa.

Z tą samą intencją w piątek 27 marca o godz. 18.00 poprowadzę modlitwę na dziedzińcu Bazyliki św. Piotra. Już teraz zapraszam wszystkich do duchowego w niej udziału za pośrednictwem środków przekazu. Będziemy słuchali Słowa Bożego, wzniesiemy nasze błagania, będziemy adorowali Najświętszy Sakrament, którym na koniec udzielę błogosławieństwa Urbi et Orbi, a do którego będzie dołączona możliwość otrzymania odpustu zupełnego.

Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości. Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone odczuły naszą bliskość.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Nie zapomnijcie za mnie się modlić. Smacznego obiadu i do zobaczenia.

KAI/ Vatican.va

Czwartek, Wielki Tydzień